Association on American Indian Affairs

2011-2012 Scholarship Recipients

We want to thank all of the excellent candidates who applied for AAIA Scholarships this year. The students who have been awarded are listed below.

If you weren't awarded this year, please see our website at the end of February for information regarding the 2012-2013 school year. We will be changing the program for next year, so be sure to see the website early so you aren't surprised by any changes in scholarships available or changes in procedure.

Allogan Slagle Memorial Scholarship

Student Name
Nation
Class Standing
School
Home Zip Code
Jordan Burnette Lumbee Sophomore University of North Carolina Pembroke 28226
Skye Calhoun Little Shell Chippewa Freshman Saint Martin's University 98597
Justin Hall Nanticoke Grad Mississippi State University 46235
Amanda McNeill Lumbee Junior University of North Carolina Pembroke 28377
Melissa Locklear Lumbee Grad Eastern Carolina University 28364
Monica Stretten Chicahominy Freshman Dartmouth 92614
Lucas Tyree Monacan Senior University of Hawaii Hilo 24450

Florence Young Memorial Scholarship

Student Name
Nation
Class Standing
School
Home Zip Code
Roy Brown Northern Arapaho Grad University of Oklahoma 82501
Kaila Farrell Smith Klamath Grad Pacific Northwest College of Art 97405
Cleve Guy Navajo Grad University of New Mexico 87109
Emily Leask Smith Sault Saint Marie Chippewa Grad Michigan State University 49601
Jessica R. Moore Osage Grad University of Minnesota 74637
Robyn Nesswood Navajo Grad University of Arizona 85296

Sequoyah Graduate Scholarship

Student Name
Nation
Class Standing
School
Home Zip Code
Charisse Arce Native Village of Iliamna Grad Seattle University 99606
Stephanie Big Crow Oglala Lakota Grad Northern Arizona University 85029
Nora Cata Ohkay Owingeh Pueblo Grad San Jose State University 95110
John Candillo Pasqua Yaqui Grad University at Buffalo 25704
Jordan Craddick Doyan Grad University of Alaska Fairbanks 99507
Joshua Flute Sisseton-Wahpeton Oyate Grad North Dakota State University 56219
Candace French Wichita Grad Arizona State University 85204
Raysenia James Navajo Grad Michigan State University 86409
Jennifer Johnson Navajo Grad Arizona State University 85029
Christine Nelson Navajo/Laguna Pueblo Grad University of Arizona 85705
Roxanne Peterman Navajo Grad Ohio College of Podiatric Medicine 44122
Madeline Sobeleff Levy Tlingit/Haida Grad University of California 90024
Shana Thomas Shoshone-Paiute of Duck Valley Grad University of Wyoming 89832
Clayton Wauneka Navajo Grad University of Kansas 66205

Elizabeth and Sherman Asche Memorial Scholarship

Student Name
Nation
Class Standing
School
Home Zip Code
Kimberly Anderson Turtle Mountain Chippewa Freshman St. Catherine University 55301
Victoria Bushman Inupiaq Freshman Middlebury College 95401
Amanda Campbell Native Village of Gambell Grad University of Colorado 80127
Alexandra Charos Ruby Village Grad Temple University 03820
Sylvestor Moses San Carlos Apache Grad University of Arizona 85746
Melanie Nadeau Turtle Mountain Chippewa Grad University of Minnesota 58367
Earlphia Sells Navajo Grad University of Arizona 85719
Jonna Winnicki Quichan Sophomore Glendale Community College 91206

Adolph Van Pelt Scholarship

Student Name
Nation
Class Standing
School
Home Zip Code
Ernest Briggs White Earth Chippewa Sophomore American Academy of Dramatic Arts 55417
Anthony Brunelle Turtle Mountain Chippewa Freshman Minnesota State University 55316
Richard Cosson Oglala Sioux Junior Roosevelt University 60706
Averie Tewa Crank Navajo Freshman Northern Arizona University 86004
McKeon Dempsey Navajo Junior Institute of American Indian Art 86515
Xavier Eustace Zuni Pueblo Freshman Universal Technical Institute 87121
Rodney Henderson Navajo Sophomore San Juan College 87401
Lorna Her Many Horses Rosebud Sioux Senior University of Minnesota 57570
Trudie Jackson Navajo Junior Arizona State University 55306
Ashley James Tanana/Manley Sophomore University of Alaska Fairbanks 99756
Sharlynn Lee Navajo Junior University of New Mexico 87123
Ryan Walker Tlingit Senior Georgia College & State University 30078
Benjamin Young Haida Junior Butler University 99922

Emilie Hesemeyer Recipients

Student Name

Nation

Class Standing
School
Home Zip Code
Heather Ales Red Lake Chippewa Senior Liberty University 49707
Kara Four Bears Cheyenne River Sioux Senior

United Tribes Technical College

58504

Terra Branson Muscogee Creek Grad Georgetown University 74070
Beau Carter Sac & Fox Grad University of Oklahoma 94802
Burnell Jones Navajo Senior Northern Arizona University 86001
Harley Miller Pawnee Senior Oklahoma State University 74058
Charlie Knowlton Assiniboine/Sioux Senior Rocky Mountain College 59255
Isaiah Rodriguez Laguna Pueblo Senior University of Hawaii 87184
Casey Smith Navajo Senior University of New Mexico 87301

Displaced Homemaker Scholarship

Student Name
Nation
Class Standing
School
Home Zip Code
Robin Chichester White Earth Chippewa Sophomore Brevard Community College 32937
Cindy DuBray Rosebud Sioux Senior Sinte Gleska University 57555
Rhonda Lozon Coeur d' Alene Senior University of Idaho 83824
Michele Reifel Rosebud Sioux Senior Sinte Gleska University 57555
Steve Scares Hawk Cheyenne River Sioux Sophomore Lower Brule Community College 57501
Laurie Solomon Pueblo of San Juan Freshman Chaffey College 91761
Carla Whitegrass Blackfeet Junior Salish Kootenai College 59417
Lelia Yellowman Navajo Junior Fort Lewis College 87417